potkánci 4 (pokračování)

20. března 2008 v 7:35 | . |  zvířatka

tunel

Co potřebujeme:

Látku nejlépe bavlnu, potištěnou bavlnu nebo méně třepivé látky. Śicí stroj nebo jehlu a nit, nůžky.

Postup:


Z látky vystřihneme obdelník, velikost podle vlastního uvážení (podle velikosti klece, Hamakmožnosti umístění a pod.). Já jsem použila obdelník asi 30x25 cm. Dále vystřihneme dva proužky na ouška asi 4x12 cm. Nezapomeňte přidat podle potřeby na záševky.
Velký díl ze všech stran dvojtě ohneme a záhyby přišijeme. Proužky vždy po jednom přeložíme na polovinu v delší straně rubem k sobě a sešijeme tak, že jednu z Hamakkrátkých stran necháme nezašitou. Kus pomocí vařečky nebo provázku a spínacího špěndlíku otočíme lícem navrch a vznikne nám tunílek s jednou stranou nezašitou. Okraje této strany vsuneme dovnitř a opět zašijeme - poutko je hotové. Stejně vypracujeme i druhé.
Velký díl přeložíme na polovic v kratší straně a sešijeme jej dohromady tak, aby nám vznikl tunel. Ke každé straně pak přišijeme po jednom poutku na přichycení v kleci.
Připevnění proveďte pomocí háčků, které seženete v železářství nebo pomocí provazu k mřížím v kleci.
Vybavení klece.akvária,teraria
Aby se potkan nenudil, je třeba mu do klece, ale i do herního prostoru, nainstalovat mnoho prolézaček, hraček, postýlek, hamaků, domků a dalšího zařízení, se kterým se bude bavit.
Ciri na dřevuMůžete zde najít mnoho praktických návodů, jak si takové zařízení vyrobit. Každý návod je opatřen fotografiemi nebo nákresy pro lepší zorientovatelnost.
Pro zpestření klece, ale i potkaního dne je k potkanímu uvítání poměrně dost lehké vyrobit provaz z pruhů látek. Výroba vám nezabere ani půl hodiny a přitom celý výrobek působí pěkně i atraktivně. Potkani po něm vesele skotačí a žerou ho.

provaz

Co potřebujeme:

Pouze 3 pruhy asi 10 cm široké nejlépe ze tří různě barevných látek nejlépe bavlněných nebarvených nebo méně třepivých. Délka závisí na potřebné délce provazu. Dál umět pléct copánek.

Postup:

Pletení
Pruhy na konci sešijeme nebo svázeme v uzel a začneme pléct copánek. Poměrně více stahujte, ať nejsou oka moc volná. Jakmile se dostanete ke konci, konce látek znovu sešijte nebo svažte tak, aby se copánek neuvolnil. Nejlepší je nechat si na V klecizačátku a na konci provazu několik centimetrů látek volných k přivázání na klec.
Provaz dejte do klece a připevněte jej mezi mříže normálním uzlem. Přeji vašim miláčkům spoustu zábavy.
Pro zpestření klece, ale i potkaního dne je k potkanímu uvítání poměrně dost lehké vyrobit provaz z pruhů látek. Výroba vám nezabere ani půl hodiny a přitom celý výrobek působí pěkně i atraktivně. Potkani po něm vesele skotačí a žerou ho.
Provaz 2:
NaProvaz prolézačku z provazu potřebujete silnější knot a trošku fantazie. Nesmíte se zlobit, když vám potkani vaše dílko mírně zdevastují, ze začátku je to bude asi bavit, ze všeho nejvíc. Po čase začnou ale zařízení využívat úplně jiným způsobem. Zavěšený v kleci, bude myškám sloužit jako podpora, jako prostředek usnadňující vylézání nahoru, jako svačina a jako něco, co můžou bezostyšně casnovat.

Postup:

Jako základ si položíme asi 50 cm dlouhý provaz vodorovně. Svisle pak na něj připevníme několik dle potřeby dlouhých dalších provazů. Jednotlivá ramena splétáme dohromady dle fantazie. Dbáme na to, aby oka byla široká podle velikosti a stáří potkanů.
Celé dílko zavěsíme do klece nebo terária na "taktické" místo.
hamak
Hamak je visutá postýlka nebo houpací síť z látky Mája zkoušízavěšená někde v kleci většinou na háčkách nebo přivázaná provazem nebo látkou. Je velmi oblíbeným místem potkanů k lenošení a spinkání.
Zprvu se nenechte odradit nezájmem! Moje první zkušenost s hamakem byla více méně ke zklamání. Potkani kolem něj chodili, jakoby jej ani neviděli, sem tam k němu přičichli, ale to bylo asi tak všechno. Po několika dnech však Mája sebrala odvahu a hamak osídlila. Od té doby sváděly obě potkanky urputné boje o převahu v novém pelíšku. To mě vedlo k další výrobě hamaků, které jsou zde podrobně popsány.
Přeji vám hodně zábavy při tvorbě i užívání zavěšených postýlek. Budete koukat, kolik potkanů se do jednoho vejde!
Návody jsou popsány slovně s doplněním fotek a obrázkových popisů. Výrobu jistě svede i úplný amatér, takže se nemusíte bát. Místo strojního můžete klidně použít i ruční šití, jen nezapomeňte vždy okraje zahnout nebo řádně zařistit.
Trčící dlouhé nitě mohou znamenat nebezpečí zamotání nebo přiškrcení končetin!
pokojíky
Pro radost potkanům můžete vyrobit do klece, akvária nebo terária pokojíčky. Výroba není vůbec složitá, stačí jen trochu zručnosti (případně šikovného chlapa) v oblasti řezání pilou a vrutování.

Co potřebujeme:

3 nařezané obdélníky z překližky nebo jiného dřeva o následujících rozměrech:
2x obdélník 13x11 cm,
1x obdélník 25x11 cm
.
Na výrobu uplatníte přímočarou pilu a akuvrtačku, na spojení 4 vruty.

Popis práce:

Do jednoho kratšího obdélníku vyřízneme otvor jako dveře. Můžete využít fantazie a vykouzlit potkanům kruh, polokruh, obrácené U a tak podobně. Do delšího obdélníku uděláme otvory dva, a to každý do jedné poloviny celkové délky. Třetí (krátký) obdélník necháme být.
Doprostřed velkého obdélníku, mezi dva otvory, připevníme pomocí vrutů krátký obdélník s otvorem. Díl bez otvoru připevníme vruty na konec jedné ze stran dlouhého dílu.
Všechny strany začistíme, aby se potkani nezranili a vložíme na připravené místo v kleci, teráriu nebo akváriu tak, aby se otevřené stěny dotýkaly stěn obydlí. Dobré je i celé dílo postavit na kus hadry, aby bylo potkánkům v novém příbytku pohodlněji.
Uvidíte, jak se budou z takové jednoduchosti radovat.
prolézačka
Prolézačka Prolézačkajistě vaše potkany zabaví v jinak ne moc zajímavém dni. Hodí se do většího terária, ale i na postel nebo na místo, kde necháte svoje potkany svobodně běhat a skotačit.
Podobné dílko zvládne zhotovit téměř každý, případně poproste tatínky, dědečky nebo starší sourozence o pomoc. Vaši potkánci vám budou jistě vděčni.

Co potřebujeme:

Nejlépe laťku s půdorysem čtverce o velikosti asi 3x3 cm z nelakovaného dřeva. Dále samořezné šrouby potřebné velikosti, vrtačku s úzkým vrtákem, akuvrtačku na zašroubování šroubů.

Postup:

Na začátku je nejlepší si rozmyslet, jak by asi měla prolézačka vypadat. Nezapomeňte na to, že musí pevně stát. Na základ doporučuji 4 stejně dlouhé laťky (v našem nákresu asi 17 cm dlouhé) přivrutovat k sobě do tvaru čtverce. Ostatní laťky pak libovolně Prolézačkavrutujeme do výšky. Můžete tvořit vyvíšeniny, příčky a pod.
Konstrukce by měla dobře držet a žádné vruty by neměly vyčuhovat ven, v žádném případě ostrou stranou.
Mezi jedlotlivá patra můžete ještě navěšet provazy, hamaky a další blbůstky na hraní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Helly Helly | Web | 14. listopadu 2008 v 17:23 | Reagovat

k tunelu:Myslím že je s tím hodněpráce a je to zbytečné,když stačí vzít starší ale jemnou mikinu ustřihnout kus rukávu a jeto!A tunely máme rovnou dva xD mějte se ♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama