potkánci 2 (pokračování)

20. března 2008 v 7:26 | . |  zvířatka
Zelenina
Brambory
Brambory podávejte vařené, vychladlé nebo jen lehce vlažné. Většina potkanů jim neodolá. Jsou i dobrým zdrojem živin. Nezpůsobují problémy.

Brokolice
Potkani mají brokolici poměrně v oblibě. Můžete ji podávat syrovou i vařenou. Většinou malou růžičku na potkana. Ve větší míře může dojít k zažívacím potížím
Celer
Celer můžete podávat vařený nebo syrový. Syrový potkani ale moc nebaští, leda se vám podaří nastrouhat obzvláště chutný kus. Vesměs přesto není příliš vyhledávaný, ale někteří potkani ho sjedou ani nemrknou.
Cibule
Cibuli nepodávejte, není oblíbená a štipká do očí :o).
Česnek
O česneku platí co o cibuli. Můžete zkusit vařený např. z polévky, ale není příliš oblíbeny. Navíc nadýmá.
Čínské zelí
Ačkoliv se vyskytují názory, že zelí způsobuje nadýmání nebo průjmy, já s ním mám jen dobré zkušenosti. Potkani mají nejraději košťálovou část. Dávám raději mladší listy (ty více u středu). Dobře je omyjte.
Hrášek
Hrášek potkani naprosto milují. Můžete jim podávat hrášek čerství i se slupkou. Pokud si s ní neví rady, což se většinou nestává, rozlouskněte ji. Dobře je snášen i hrášek kondenzovaný a povařený hrášek mražený.
Kedluben
Kedluben podáváme omytou, syrovou. Potkanům poměrně jede. Nezáleží na odrůdě.
Kukuřice
Kukuřici může potkan baštit syrovou přímo z klasu, vařenou i kondenzovanou. Akorád dbejte na to, aby nebyla solená, pokud dáváte vařenou nebo kondenzovanou. Nejlépe vůbec nesolte!
Mrkev
Mrkev většinou kryje zimní nedostatek zeleniny. Potkani ji žerou sirovou i vařenou. Nezpůsobuje žádné problémy. Okraj můžete odstranit, ale není to nutné, potkani si umějí poradit.
Okurka polní
Zvláště letní okurky jsou úplnou mňamkou. Můžete mu ponechat i slupku, jen ho nezapomeňte řádně omýt.
Paprika
Papriku mnoho chovatelů nedoporučuje, opět díky hrozícím střevním obtížím. Zkuste, co váš potkan na to. Můj první potkan miloval zvláště červené šťavnaté papriky. Problémy jsem nikdy nezaznamenala.
Pažitka
Má silnou chuť, nicméně některým potkanům chutná. Můžete zkusit podat stébélko. Je docela legrační, jak si s ním potkan hraje. Po ochutnání ho ale většinou přestane bavit.
Petržel
Petžel potkani milují. Je zdrojem mnoha vitamínů a potkan většinou ukojí svou neodbytnou chuť na všechny ty kytky kolem, zvláště zapícháte-li stébélka do místního květináče. Velké dobrodružství je pustit je do truhlíku, kde petržel roste. Pěkně vám ji zryjí a ještě se napapkají podle chuti.
Pórek
Pórek je druh cibule, takže o něm platí, co bylo řečeno o cibuli. Můžete zkusit podat kousek zelené části, ale potkani z něj asi moc nadšení nebudou.
Rajče
Rajčata mají potkani poměrně rádi. Vyskytují se ale i tací jedinci, kteří si jich ani nevšimnou. To záleží na chuti, jak ostatně všechno.
Doplňky
řechy
Ořechy mají potkani poměrně v oblibě. Záleží pak na povaze potkana, kterému druhu dá přednost. U buráků se mnohdy zdá, že je více baví cupovat skořápku než pak samotný ořech, ale to jak který potkan. Nejvíce asi chutnají mandle. Lískové ořechy jsou podle chuti potkana, někteří si jich moc nevšímají. Pistáciové ořechy podávejte pouze nesolené. Vlaššké ořechy můžete potkanovi dát i se skořápkou, nejlépe je ji trochu nalousknout, aby věděl, že je uvnitř dobrota.
Piškoty
Piškoty jsou absolutním favoritem v oblíbenosti doplňkových potravin. Jsou sice sladké, takže přispívají k tloušťce, ale kdyby váš potkan už nic jiného žrát nechtěl, zachrání vás právě ony. Delikatesou jsou piškoty rozdrobené v troše mléka. Cukrářské piškoty nedávejte.
Rýže
Rýži podávejte vařenou, nekořeněnou, můžete ale i občas nechat trochu rýže, co vám zbyla na talíři. Nezpůsobuje žádné problémy. Navíc staví průjem a potkani po ní přibírají.
Těstoviny
Těstoviny můžete také podávat kdykoliv. Potkani je žerou i syrové, ale jistě jsou lepší vařené. Pokud možno, nesolte je, ale můžete jim odebrat i z vaší obědové porce, zase tak moc se nestane.
Vejce
Jednou týdně by potkan měl dostat kousek vařeného vaječného žloutku. Můžete mu kousek vařeného vajíčka nastrouhat např. na těstoviny.
Mléčné
Jogurt
Trocha jogurtu na lžičce neuškodí. Můžete dát potkanům i vylízat kelímek, akorád je možná potom budete muset vykoupat :o).
Mléko
Podávejte jednu lžičku mléka na potkana týdně. Nezáleží na tom, jestli bude čerstvé nebo kondenzované. Mě se osvědčily piškoty nadrobené v troše mléka. Mléko je také dobré ochutit trochou medu, potkanům moc chutná.
Pribináček
Prebináček obecně potkani milují. Někdy to ale trvá než si mladý potkan na mléčné výrobky zvykne a začne je jíst. Moje první zkušenost byla ku vztekání, dneska už baští jak střelení.
Sýr
Sýry podávejte tvrdé jednou za čas. Potkani je mají poměrně rádi, ačkoliv jsou i tací, co si jím vystelou domeček a to je všechno.
Sýr tavený
Tavený sýr mají potkani taky rádi. Většinou jim dám kousek do pacek, nebo přímo namazaný na kousku rohlíku nebo piškotu. Zkoušela jsem v něm zamaskovat i léky, ale to se neujalo.
Termix
Termix mají potkani taky rádi. Stačí nechat vylízat kelímek.
Tvaroh
Tvaroh nízkotučný, a tvarohové dezerty můžete podávat dle libosti. Doma si můžete namíchat i tvaroh s rozinkami, oříšky, banánem potkanovi i vám na přilepšenou.
Maso
Klobásy a jiné uzeniny
Nepodávejte. Jde o výrobky velmi kořeněné, agresivní a obsahují spoustu stabilizačních látek, které narušují trávící proces.
Salám
Salámy potkanům nedávejte. Jsou příliš kořeněné a obsahují látky, které nejsou příznivé k trávení potkaního bříška.
Syrové maso
V žádném případě nepodávejte. Může být zdrojem mnoha chorob a není nijak potřebné.
Uzeniny
V žádném případě nepodávejte. Většinou vždy obsahují mnoho koření, soli a stabilizátorů.
Vařené kosti
Kosti jsou naopak pro potkany poměrně dobré a to z toho důvodu, že si na nich potkani brousí svoje dlouhé zoubky. Samozřejmě musí jít o kosti vařené, nejlépe vepřové. Můžete dávat ale i kost z kuřecího stehna, velké rybí kosti atd. Žádný potkan nepohrdne chrupavkou!
Vařené maso
Můžete podat sem tam kousíček, pokuď možno toto maso by nemělo být kořeněné. Můžete dát na mls kousek masa z polévky ještě před dokončením.
!Nevhodné!
Nepotřebné:
Veškeré sladké pečivo
Bombóny
Čokoláda
Masné výrobky kořeněné
Veškeré oplatky a sušenky
Vánoční cukroví
Zmrzlina a podobně.
Zakázané:
Alkohol
Káva
Kofein
Léky bez doporučení lékaře
Tabák a podobně.
Na co si dát pozor:
Pokojové květiny
Barvy
Čistící prostředky obecně
Jedy na hmyz a na deratizaci
Nůžky
Ostré nekryté předměty
Pastelky
Saponáty
Tužky z grafitu a další.
ZDRAVÍ
Onemocnění
Laboratorní potkan trpí často nemocemi. Některé jsou způsobeny nedostačujícími podmínkami, některé si nese geneticky v sobě a některé získá od jiných zvířat nebo venku na procházce.
Nevyhovující podmínky můžeme dodatečně upravit tak, aby byl potkan chráněn před vnějšími škodlivými vlivy. Geneticky přenášeným nemocem se můžeme bránit jen z části a to tak, že před koupí potkana zjišťujeme, zda nepochází z incestně křížených chovů, zda se u předků nevyskytly některé genově přenosné nemoci apod. Získaným onemocněním (především paraziti a plísně) se příliš bránit nedá. Po každém výletě v trávě nebo setkáním se s jiným zvířetem tedy zkontrolujeme kožíšek potkana, jestli se v něm nevyskytují paraziti, a pozorujeme potkana, zda se příliš nedrbe, zda mu nevypadává srst apod.
Při každém onemocnění je důležité navštívit veterináře!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama