potkánci

20. března 2008 v 7:25 | *lUtZinKa* |  zvířatka
Aoy lidi :) v ponděli sem byla v tescu a koukla sem se do zverimexu a viděla sem tam potkánky :**sem se teda rozhodla že si ho někdy ted koupim :) a tady je pro vas naky info a tk :

Potkaní příbytek, ať už je to klec, akvárium nebo terárium, by měl být postaven na takovém místě, kde nebude nikomu zavazet nebo vadit. Není nic horšího, když vám někdo pořád posunuje s domkem tam a zpět. Potkan potřebuje mít ve svém domku zázemí a klid. Příbytek by tedy měl mít v domě stabilní místo, ze kterého se nebude přesouvat. Samozřejmě občasné odsunutí kvůli vysávání a znovuzasunutí nevadí.
Potkan musí bezpečně vědět, kde jeho domek je. Brzy se naučí zdolat cestu z procházky zpět do svého obydlí.
Rozhodujeme-li se, kam příbytek postavit, měly bychom mít na paměti několik nepříznivých faktorů:
Průvan - průvan potkanům velmi škodí. Je zdrojem mnoha nachlazení, která mohou přejít v chronické onemocnění. Nemůžeme-li jinak, je nasnadě praktické řešení.
Jde-li o klec, obložte alespoň tři stěny (dvě boční a zadní) kartonem stejné velikosti jako je klec. Připevnit je karton možno koženými pásky (např. ze staré bundy) k mřížím. Potkani je časem zlikvidují, tak si udělejte zásobu. Dobré je sehnat i krabici o stejných rozměrech a jen vystřihnout nepotřebné stěny. Zbytek nasadit na klec a připevnit. Obecně doporučuji zateplit takto klec ve všech případech. V kleci je větší tma a tím i útulněji. Přesto se připravte na noční hlodání kartonu.
Jde-li o akvárium, není průvan tolik zřetelný. Přesto pro lepší zatemnění doporučuji též karton z bočních stran a zadní strany akvária.
Terárium se v tomto směru jeví jako nejlepší možnost. Je mnohdy téměř ze všech stran zakryto, průvan tedy nehrozí.
Prach - klec by zásadně neměla stát přímo na zemi. V mnoha případech to není úplně možné, přesto si můžete sami v letních parných dnech vyzkoušet, jak se žije asi 10 cm u země. Vzduch je těžký a plný prachu, zvláště v případě máte-li koberec. Prach v tomto podání může být zdrojem kýchání zvířat. Může zapříčinit i alergii. Doporučuji klece stavět na nízký stolek (možno i samozhotovení) nebo na nízkou bednu. Pro estetično překryjte podstavec kusem látky nebo ubrusem.
Akvárium a terárium jsou proti prachu opět díky stěnám poměrně imunní. V případě terária záleží na propracování přední "průhledné" strany. Je-li tvořena jen pletivem, zvyšte polohu posazení.
Teplo - ani jedna z možností bydlení se nesmí vyskytovat poblíž topení. Horko se v teráriu i akváriu pro svou horší vzdušnost ještě zvýší a vaši miláčkové mohou přijít k úpalu a na následky i zemřít. Klec se u topení taky nesmí vyskytovat. Takové teplo není pro potkany příjemné, dokonce je škodlivé. Potkani mají svůj vlastní kožich. Nemusíte se strachovat, že by jim jinde byla zima.
Světlo - příliš světla není pro potkany příjemné. Doporučuji zabednit stěny kartonem z krabic, nejlépe na třech až čtyřech stranách (s výjimkou přední) - přední stranu můžete zakrýt např. do poloviny. Potkani budou ve svém živlu.
Slunce - potkan není kočka ani pes, nerad se slunní a vyhřívá. Klec, akvárium nebo terárko nikdy neumísťujte na "letnění" na slunce. Potkani brzy dostanou úžeh a na následky mohou pojít.
Hluk - potkani slyší mnohem lépe než člověk. Člověk obecně slyší potkaní projevy jen v rozmezí pískotu při boji, páření, bolesti nebo zvuky, které vydávají mláďata. Ostatní potkaní "povídání" je sluchu člověka nedostupné. Potkan ale slyší mnohem víc a mnohokrát hlasitěji. Nikdy proto nestavte potkaní příbytek v místnosti blízko reproduktorů a televize. Nikdy si nemůžete být jisti, co vše z nich potkani slyší a jak tím trpí. Chudák zvíře, které sdílí pokoj s člověkem, který si pouští tucání na nejvyšší obrátky.
Základ KRMENÍ
Granule
Ačkoliv potkan maso nepotřebuje, můžete mu ale tu a tam na přilepšenou podávat granule. Můžete použít psí i kočičí, raději pro mláďata, než pro dospělé jedince. Já mám dobré zkušenosti s kočičími granulemi. Jsou většinou maličké, takže je potkani v pohodičce zvládnou držet i baštit. Také jim hodně chutnají. Granule doplňují bílkoviny, které potkani příliš nepotřebují, proto opravdu nemusíte mít granule v obydlí trvale..
Krmné směsy
Oblíbená je směs pro činčily, pro morčata nebo křečky. Můžete vyzkoušet z dostupných krmiv seskládat i vlastní krmnou směs dle chutí vašeho potkana. Některé krmné směsy neobsahují zrní.
Ovesné vločky
Ovesné vločky zamíchejte do zrní nebo do granulí, nebo je můžete podávat i ve zvláštní misce. Potkani mají vločky moc rádi, moje holky dovedou za den zdlábnout i celou misku, avšak je třeba upozornit, že potkani po nich poměrně kynou. Přesto jim je v omezené míře dopřejte, protože jsou výrazným zdrojem energie.
Pečivo
Podávejte ztvrdlé pečivo nejlépe tmavé. Ale nic se nestane, když dáte rohlík a navíc ne tvrdý. Je dobré vyvarovat se právě čerstvému pečivu, jsou v něm ještě nevyprchané kypřící látky, které by mohly způsobit problémy trávení. Včerejší chleba nebo rohlík nic nezkazí a potkani ho stejně nesežerou hned, takže jim přes den v kleci ztvrdne. Na přilepšenou můžete svému miláčkovi podat ztvrdlé celozrné pečivo. Pečivo potkan využije hlavně na obroušení zubů, proto je dobré dbát na to, aby v kleci vždycky nějaký byl.
Voda
Samozřejmě nesmíte potkanovi zapomenout dát vodu. Nikdy nepoužívejte "lidské" nápoje. V žádném případě alkohol. Vodu nemusíte dávat balenou, stačí z kohoutku, je-li nezávadná. Nikdy nepodávejte vodu perlivou nebo minerální vody.
Zrní
Zrní by mělo být v kleci k dispozici pořád. Rovnou na něj pořiďte zvláštní misku, můžete použít i zpříjemňující alternativy jako je půlka skořápky kokosového ořechu atd. Zrní můžete zakoupit přímo pro potkany, ale i pro křečky, morčata nebo jej smíchat sami. Navíc můžete přidat pár semínek slunečnice na přilepšenou, ale pozor, docela se po nich tloustne. Nikdy nekrmte pouze zrním, samozřejmě nemůže pokrýt veškeré potřeby hlodavců.
Ovoce
Ananas
Ananasu potkani většinou neodolají. Můžete dávat z konzervy i čerstvý, ale nepřehánějte to, dva kousíčky na jednoho potkana jsou až příliš. Větší množství vede k průjmu.
Banán
Obecně je banán u většiny potkanů dost oblíbený, nezpůsobuje žádné problémy. Existuje však i taková "varianta" potkana, kterému je banán úplně jedno. Pokud ho nechcou, tak je nenuťte a zkuste raději něco jiného.
Citrusy obecně
Panuje názor, že toto šťavnaté ovoce není pro potkany příliš vhodné. Může způsobovat průjmy nebo jiné trávící problémy. Vždy při podávání tedy pozorujte reakce vašeho potkana. Kdyby se objevily nežádoucí nebo podezřelé známky tak radši citrusy nepodávejte. Malý kousek jednou za měsíc potkana nezboří. Prostě to zkuste.
Grep
Platí pro něj to co pro citrusy. Sama jsem se nesetkala s velkým ohlasem na tohoto ovoce. Většinou pokud je dost kyselý si ho po prvním olíznutí potkani přestanou všímat, o hořkosti ani nemluvím. Přesto takový kousek grepu oválený v moučkovém cukru, to je delikatesa.
Hroznové víno
Hrozny jsou potkany velmi oblíbené. Někteří ale nepřijdou na to, k čemu ta voňavá kulička je. V takovém případě je lepší hrozen nakousnout nebo naříznout, pak už budou vědět. Zvláště zrníčka chutnají!
Hruška
Zralé měkké hrušky vůbec nepodávejte, nadýmají a jsou pro potkaní žaludek dost nebezpečné. Tvrdé hrušky podávejte podle reakcí potkana. Lepší méně než více.
Jablko
Jablka kryjí konzumaci ovoce. Pro potkany je to velká pochoutka. Ale setkala jsem se i s tím, že někteří potkani si jablka ani nevšimnout. Nenechali se ošálit ani nastrouhaným kusem. Je to tedy individuální, jestli si dá nebo ne. Každopádně se nemusíte bát, nemělo by hrozit žádné nebezpečí trávících problémů. Potkani jsou dobří dojížděci ohryzků.
Jahody
Jahody mají potkani docela rádi. Akorát platí obecné - méně je více. Pozor na průjem, raději pozorujte, co potkan na to, a nezapomeňte jahody předem řádně omýt.
Kiwi
Kiwi se nedoporučuje, patří mezi obzvláště šťavnaté ovoce, které způsobuje průjem. Pro většinu potkanů není ani moc atraktivní, mnohdy je na jejich chuť příliš kyselé.
Mandarinka
Sice jsou také citrusy, ale přesto jsem nezaznamenala žádné neblahé účinky. I tak raději opatrně, stačí půl měsíčku pro jednoho.
Meloun
Malý kousek melounu nic nezkazí, s větším množství je potíž, protože většinou vyvolává průjem. Záleží hodně na trávícím traktu jednotlivého potkana. Někteří zblajznou celý kus a ani se neotřepou. Většinou dávám dopapat kůru s trochou červené dobroty.
Pomeranč
Je to citrus, takže platí to, co je uvedeno pro citrusy obecně, ale já osobně mám s pomerančem dobré zkušenosti. Holkám chutná a žádné problémy nejsou zřejmé. Přesto podávám jen malý kousek, tak půl plátku pro obě.
Třešně
Třešně dávejte jen pomálu. Stejně jako u člověka mohou být zdrojem průjmu, proto opatrně. Platí to, co o hroznech: Kdyby se náhodou potkan tvářil, že neví, co s tím, třešni nakousněte nebo nařízněte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama